SUSZA GLEBOWA

Mamy początek lata, a już pojawia się problem z dostępnością wody. Zwracamy się do Państwa z prośbą o racjonalne gospodarowanie cennym zasobem jakim dysponujemy czyli wodą, wodą z naszych wodociągów. Wielu z nas nie dostrzega problemów z dostępnością wody dopóty, dopóki nie zabraknie jej w kranie. Skutki braku wody odczuwają nie tylko rolnicy ale również i my zwykli mieszkańcy gminy.  

Informujemy, że obecnie „Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie o suszy glebowej, jednocześnie zwracając uwagę na to, że wysokie temperatury w maju oraz brak opadów utrzymujące się dłużej mogą prowadzić do ogłoszenia stanu suszy hydrologicznej.” W praktyce opadów nie jest mniej, ale deszcze padają inaczej niż kiedyś. Nawałnice, ulewy z gradobiciem i lokalne podtopienia zastąpiły krótkotrwałe opady i wartościowe mżawki, które warunkowały równowagę wodnoglebową. Tej brakuje, dlatego w odpowiedzi na ostrzeżenia zakazy podlewania ogródków w 2024 roku już pojawiły się w wybranych gminach. Odbieramy od naszych mieszkańców sygnały i telefony, że są problemy z dostępnością wody więc zróbmy wszystko aby nam jej starczyło i abyśmy nie musieli stanąć przed takim zakazem.

W takiej sytuacji podlewanie wodą z wodociągów to efekt zbyt dużego obciążenia sieci i niskiego ciśnienia doprowadzającego wodę do domów. W związku z tym bardzo prosimy o nie wykorzystywanie wody z sieci wodociągowej np. do: 

  • podlewania i zraszania trawników, ogródków przydomowych oraz działkowych,  
  • nawadniania tuneli foliowych, szklarni i terenów zielonych, 
  • podlewania upraw i sadów, 
  • napełniania basenów, 
  • napełniania oczek wodnych.

Zbierajmy i sięgajmy po deszczówkę magazynowaną w beczkach lub innych zbiornikach – jeśli oczywiście mamy taką możliwość. Pamiętaj, że również bytowe zużycie (długie kąpiele, ręczne mycie naczyń, pozostawianie odkręconego kranu np. przy myciu zębów) ma tu duże znaczenie, więc jeśli nie musisz, nie marnuj cennej wody – nie jesteś sam.

Skip to content